anasayfa | hakkımızda | ek hizmetlerimiz | altyapı | iletişim

Markanızı belirlerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar:

1.Ürününüz için belirleyeceğiniz markanızın, www..........com web adresinin boş olduğundan emin olmanız fayda var.Çünkü ileriki zamanlarda, internet üzerinden sizi bulmak isteyenler markanızı ararken büyük ihtimalle öncelikle, .com internet adresini deneyecektir. Yada arama motorlarında sizi ararken, sizi bulmak ihtimalide artacaktır. En azından markanıza prestij kazandırması açısından da ww........com adresini almanızda fayda var.

2.Belirleyeceğiniz markanızın, hangi ülkelere hitap etmek istiyorsanız, o ülkelerde yanlış anlaşılmalara sebep olmamasına dikkat ediniz. Markanız, beğenilmeyen ve iyi kabul edilmeyen bir anlama gelebilir. Örnek olarak, bir amerikan otomobil firmanısının, otomobil markası NOVA dır. Ve bu NOVA markası ile İspanya'ya açılmaya karar verirler, ve İspanyada satış yapmaya çalışırlar, fakat satışlarında istedikleri gibi olmadığını far kederler. Nedenini araştırmaya karar verirler sonuçta , NOVA kelimesinin, İspanyolcada YAVAŞ GİDEN anlamına geldiğini keşfederler. Düşünün Türkiye de bir araba markası olarak YAVAŞ GİDEN kullanıldığını. Satışlar ne kadar başarılı olur sizce.

Yakın zamanda, karşılaştığımız ikinci bir marka,"panos", bir Belçika,tesktil ürün markası ve loğosunda da sarı renkler kullanılmış bir tekstil markası düşünün.Bu firma Belçikada yada  ünlü bir marka olabilir,fakat bu firma eski sovyerler birliği ülkelerine kendi markası ile giriş yapmayı çalışırsa, bu pazarda hiçbirşey yapamaz, bütün masrafları boşa gider. Çünkü , rusçada, türkçesi "ishal olmak" anlamına gelen markalı bir ürünü üzerinde taşımak istemez diye düşünüyorum. Sizce?

Buna benzer bir olay da sizin başınıza gelmemesi için sizde öncelikle pazar olarak gördüğünüz ülke ile ilgili iyi bir araştırma yaptırmalısınız.
3.Markanızın size ait olmasının kesinleşmesi yaklaşık bir yıl kadar sürebilmektedir. O dedenle  üretime başlamadan önce markanızı belirlemenizde fayda var.
 

Neden işinize başlama noktası marka tescili yaptırmak olmalı:

Hayalinizdeki işinizi planlıyorsunuz, uzun süre düşünüyorsunuz, neyi ne zaman , nasıl yapacağınızı, ne kadar para harcıyacağınızı planlıyorsunuz. Getirisini, götürüsünü hesap ediyorsunuz.Belki makinalarınızı alıyorsunuz, yerinizi kiralıyorsunuz, eleman alıyorsunuz ve yatırama başlamış oluyorsunuz. Belki de son olarak, üreteceğiniz ürüne bir isim bulmak oluyor ve  çevrenizdeki birkaç kişiye danıştıkdan sonra bir isim üzerinde karar kılıp, reklam, broşür matbaa ağırlıklı çalışmalarınızı da yapıyorsunuz.

Ürünleriniz piyasaya çıkıyor, ve satmaya başlıyorsunuz. Herşey yolunda gidiyor, ve tahmin ettiğiniz gibi iyide para kazanıyorsunuz, ve müşterileriniz ürününüzün ismini öğrenmeye başlıyorlar ve yakın çevrede artık sizin ürünü istemeye başlıyorlar.

Her şey yolunda gidiyor gibi!

Fakat bir gün bir uyarı mektubu alıyorsunuz, mektupta ''Kullandığınız ürün isminizin aslında başka bir firmanın tescilli markası olduğu,bu ürün ismini kullanmamanız, aksi haldi yüklü miktarda tazminat davası açılacağı hakkında bilgi veriyor.'

Even, uzun yıllar üzerinde çalıştığınız, ismin yerleşmesi için oldukca masraf yaptığınız ürün ismini artık kullanamayacaksınız. Siz artık sadece, marka tescilini yaptırmadığınız bir ürün ismi kullanmanızın maliyetini hesap edin.

Oysa, ürün isminin marka tescilini başta yapmış olsaydınız, yapmanız gereken masraf sadece 500 ytl etrafında çok cüzi  bir miktar olacaktı.

Bu şu demek, eğer  yeni bir isimle, ürün  üretip satmayı düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk önce belirleğiniz ismin marka tescilini yaptırmak, eğer belirlediğiniz isim başka bir firma tarafında kullanılmıyorsa, belgenizi almanız ortalama bir yıl sürmektedir. O nedenle isim belirleme çalışmasını, üretimden yaklaşık bir yıl önce yapmış olmanızda fayda var,çünkü seçtiğiniz ürün ismi başka bir firma tarafında tescillenmiş ise, yeni bir isim bulmak zorunda kalacaksınız.

Bu senaryo Türkiye içinde düşündüğünüz bir iş içindir.

Eğer işinizi uluslararası yapmayı düşünüyorsanız, o zaman daha detaylı düşünmeniz gerekmekte, marka  belirleme çalışmasında daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Yoksa Amerikalı bir firmanın, Türkiye pazarına açılmak istediğinde, karşılaştığı süpriz  gibi biri süpriz ile karşılaşabilirsiniz.

Amerikalı internet portalı  LYCOS, Türkiye pazarına açılmak için, com.tr uzantılı bir domain alabilmek için Türkiye de marka tescili yaptırmak ister. Fakat, LYCOS markasının, Antakyalı bir çay üreticisi tarafından, çay markası olarak kullanıldığını görür ve aştığı mahkemeyi  kaybeder.

Bu şu demek, uluslararası yapmayı düşündüğünüz işte kullanmanı gereken marka başka bir, açılmak istediğiniz diğer ülke pazarlarında tescili yapılmış olan marka olabilir. Uluslararası açılımınızda zorluklarla karşılaşabilirsiniz, maliyetlere katlanmanız gerekebilir.

 Tavsiyemiz 'Hangi işi yaparsanız yapın öncelikle marka tescilinizi  yaptırın. Tescil işlemleri için lütfen iletişime geçiniz.


 
E-mail:
Şifre:
Yeni Kullanıcı Kayıt
Şifremi Unuttum!
WEB HOSTING
DEDICATED
VDS SUNUCU
VPS SUNUCU
CO-LOCATION
ALAN ADI
WEB HOSTING | DEDICATED | VDS SUNUCU | VPS SUNUCU | CO-LOCATION | ALAN ADI | MARKA TESCİL | EK HİZMETLER | KAMPANYALAR | PORTFÖY | İLETİŞİM